21 lutego obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego –  święto ustanowione przez UNESCO niemal 23 lata temu. Jego podstawowym założeniem jest ochrona różnorodności językowej, ponieważ coraz więcej języków zanika. Naszym zadaniem jest dbałość o mowę ojczystą i  jej przetrwanie. 

 Uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami aktywnie włączyli się w obchody tego święta. Na drzwiach sal  lekcyjnych pojawiły się hasła  z przysłowiami i powiedzeniami promujące bogactwo mowy polskiej, zaś na korytarzu gazetka na temat idei Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. W czasie zajęć języka polskiego uczniowie kl.8a i 8c, przeprowadzając korektę językową tekstu, przekonali się, że nieprzestrzeganie konwencji językowych i zasad ortograficznych i interpunkcyjnych obniża wartość komunikatywną budowanych wypowiedzi. Chętni uczniowie zaprezentowali ciekawostki językowe w aplikacji fodey.com.

Kolejne przedsięwzięcie to Konkurs Kaligraficzny dla klas czwartych, którego celem było zwrócenie uwagi na czytelność i płynność pisma oraz kształt liter. Uczniowie zmierzyli się z trudną sztuką kaligrafii. Zadanie konkursowe polegało na pięknym przepisaniu zadanego tekstu. Oto zwycięzcy:

Mistrz kaligrafii  – Kornelia Kubiak,  kl. 4c

Wicemistrz – Patrycja Chmielewska, kl. 4b

Wyróżnienia: Kornelia Domańska, kl.4a , Jakub Drążkiewicz, kl. 4b

24 lutego odbył się Szkolny Konkurs Ortograficzny dla klas 7-8. Dyktando, z jakim przyszło zmierzyć się uczestnikom, nie było łatwe.

I miejsce zdobyła Hanna Kotas z kl. 8c,

II miejsce – Jakub Kurant z kl.8b,

III miejsce – Amelia Puszkiewicz z kl.7a.

Śmiałkowie z klas 4 – 6 rywalizowali w szkolnym konkursie pod hasłem ,,Łamańce językowe” (21.02.2022r., 25.02.2022r.). Reprezentanci klas zaprezentowali umiejętności poprawnej wymowy  trudnych artykulacyjnie tekstów przygotowanych przez bibliotekarkę, p. Irenę Zakrzewską. Komisja oceniała poprawność językową, poziom trudności werbalnej oraz ogólny wyraz artystyczny.

W kategorii klas czwartych I miejsce zdobyła kl. 4a , II miejsce kl.4b, zaś III miejsce kl. 4c.
W kategorii klas piątych i szóstych: I miejsce – kl.5b, II miejsce kl. 5a,  III miejsce 5c.

W obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego włączyły się także klasy młodsze pod czujnym okiem bibliotekarki, p. Zofii Polaszek. W czytelni przygotowano wystawę okolicznościową pod hasłem: „Najpopularniejsze błędy językowe”. W czasie zajęć Pszczółki i Biedronki poznały ciekawostki o naszym ojczystym języku, czytały wiersze, oglądały film, malowały zwierzęta do wierszy Jana Brzechwy. W czasie przerw i po lekcjach  dzieci z kl.1-3 świetnie się bawiły, próbując stawić czoła zgaduj zgaduli ,,Język ojczysty piękny i czysty’’. Nie zabrakło również akcji głośnego czytania pod hasłem ,,Pięknie czytamy, czyli językowy głowy’’.

Dziękujemy wszystkim za udział w szkolnych obchodach Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego.

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom konkursów!

Ewa Staniszewska, Aneta Ratajczyk, Anna Jezierska, Zofia Polaszek, Irena Zakrzewska, Małgorzata Hejman