Dla twórczych i zdolnych osób nie potrzeba wiele, wystarczą: kawałek płótna, kwiaty, zioła i … młotek, aby powstały przepiękne i niepowtarzalne prace. O tym, że w uczniach Szkoły Podstawowej w Osięcinach drzemią nie lada talenty artystyczne można się było przekonać 13 czerwca 2023 roku podczas warsztatów zorganizowanych w bibliotece szkolnej. Warsztaty poprowadziła p. Anita Malec – mama jednego z naszych uczniów, z którą współpraca utrzymuje się jeszcze od czasów gimnazjum. Nasz gość wprowadził uczestników zajęć w technikę druku kontaktowego wykorzystującą naturalne właściwości barwiące roślin – „eco-printing” (eko-druk), zwany także „odbiciem natury”. Techniki tej używa się do artystycznego zdobienia papieru, tkanin czy skór. Elementem drukarskim są liście i kwiaty, które po uderzeniu twardym narzędziem  (w naszym przypadku młotkiem) oddają swoje kształty i kolory, tworząc oryginalne oraz zaskakujące efekty.
Każdy uczestnik warsztatów stworzył na płótnie swój niepowtarzalny botaniczny obraz/kompozycję roślinną. Efekty pracy można podziwiać w czytelni.  Uczniowie jak zwykle wykazali się swoimi wyjątkowymi umiejętnościami i kreatywnością. Z wielkim zaangażowaniem brali udział w zajęciach, wkładając w tę pracę swój niewątpliwy talent i serce. Twórcze działanie dostarczyło uczestnikom dużo przyjemności, a efekty były zadziwiające, nawet dla nich samych. Napawa mnie ogromną dumą fakt, że na zajęcia Koła Miłośników Biblioteki uczęszczają tak artystycznie uzdolnione osoby.
Pomimo hałasu od uderzeń młotków warsztaty przebiegały w sympatycznej atmosferze. Duża w tym zasługa prowadzącej, która udzielała szczegółowych instrukcji, dzieliła się pomysłami, była źródłem inspiracji i służyła pomocą. Za to serdecznie dziękujemy i liczymy na dalszą współpracę.
Warsztaty były ostatnimi zajęciami KMB w tym roku, dlatego też zafundowaliśmy sobie na zakończenie przepyszną pizzę, która smakowała wyjątkowo w tak doborowym towarzystwie i wśród pięknych prac.
Wprawdzie żegnamy kończący się rok szkolny, ale głowy już są pełne pomysłów na przyszły…

Opiekun koła: Irena Zakrzewska