Raz w roku zdarza się taki dzień, gdy możemy sprawdzić, co nas czeka w przyszłości… to oczywiście Andrzejki!
W Polsce najdawniejszym świadectwem istnienia wróżb  andrzejkowych jest utwór Marcina Bieleckiego z 1557 roku “Komedja Justyna i Konstancji“, w którym panna służebna powiada:
Nalejcie wosku na wodę,
ujrzycie swoją przygodę.
Słuchałam od swej macierze,
gdy która mówi pacierze
w wigiliją Andrzeja świętego,
ujrzy oblubieńca swego.

Podobno andrzejkowe wróżby przepowiadają przyszłość i mówią o spełnieniu wszystkich marzeń. Oczywiście przepowiednie te należy traktować z przymrużeniem oka 😉
Pomimo tego 30 listopada 2022 roku zaprosiliśmy do udziału w odgadywaniu przyszłości uczniów naszej szkoły. Przebrane za wróżki i czarownice uczennice należące do Koła Miłośników Biblioteki starały się, by każdy usłyszał tylko dobrą wróżbę. Przygaszone światła oraz zapalone świece stworzyły tajemniczą atmosferę. Na przybyłych czekało wiele ciekawych zabaw, m. in.: andrzejkowe wróżby z kart, wybieranie imienia przyszłej sympatii, odgadywanie mowy kwiatów, kolorów, zgadywanie przyszłości poprzez losowanie przedmiotów, tajemnicze kubeczki, kostki do gry, itp.  Wszyscy z niecierpliwością czekali na swoją kolej, aby móc wziąć udział w przygotowanych wróżbach. Mamy wrażenie, że zabawa była  świetna i dostarczyła wielu przeżyć i emocji! Dzięki niej możemy kultywować tradycje ludowe, bowiem to co stare w tradycji andrzejkowej harmonijnie splata się z tym, co w naszej kulturze nowe, po to, by łączyć ludzi we wspólnej zabawie. Chyba wszystkie wróżby były pozytywne, bo uczestnicy zabawy opuszczali czytelnię w dobrym nastroju, a sądząc po ilości odwiedzających, wróżki miały bardzo pracowity dzień. Taki dzień zdarza się tylko raz w roku. Wszystkim dziękujemy za miłą zabawę!  
W wigilię Andrzejek, czyli 29 listopada odbyło się spotkanie andrzejkowe  dla uczniów z koła bibliotecznego. W miłej atmosferze spędziliśmy czas przy wróżbach i słodkim poczęstunku.  

Irena Zakrzewska