Dnia 18 kwietnia 2023 roku uczniowie klas czwartych naszej szkoły udali się wraz z opiekunami ( Anetą Ratajczyk, Ireną Zakrzewską i Agnieszką Dąbrowską) do Włocławka do Teatru Impresaryjnego, by obejrzeć spektakl „Legendy Słowian” w wykonaniu aktorów Narodowego Teatru Edukacji im. Adama Mickiewicza z Wrocławia.
Na ponad godzinę przenieśliśmy się do magicznego świata mającego swoje korzenie w Polsce sprzed chrześcijaństwa, kiedy odpowiedź na trudne pytania dotyczące stworzenia świata czy sensu ludzkiego istnienia odnajdowano właśnie w mitologii, podaniach czy legendach. Spektakl w sposób bardzo ciekawy ukazał czasy, kiedy Perun zakochał się w Juracie, gdy Piast Kołodziej starał się jak najlepiej wychować swojego syna, gdzie Popiel i jego równie zła żona uciekali przed tysiącami myszy.
Atuty przedstawienia to: ciekawa dekoracja, stroje oddające dawne czasy, muzyka a także animacje  komputerowe i efekty świetlne. Spektakl nie tylko pobudzał wyobraźnię, ale przede wszystkim był źródłem wiedzy o przodkach, zapisem naszej historii i tradycji. To istotny element kultury, o którą powinniśmy dbać i przekazywać następnym pokoleniom, aby zachować naszą narodową tożsamość.

Aneta Ratajczyk