19 kwietnia przypada 78r. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie (19.04.1943r.). Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje corocznie akcję społeczno – edukacyjną pod hasłem „Akcja Żonkile”. Biblioteka szkolna postanowiła przyłączyć się do tej wyjątkowej akcji, poprzez przygotowanie wystawki książek związanych z powstaniem w getcie warszawskim. Za pośrednictwem dziennika elektronicznego przesłano uczniom klas 4-8 linki do filmów pt. „Będę pisać” i „Muranów – dzielnica Północna”,  przybliżających w przystępny sposób te trudne wydarzenia.
      Akcji od początku towarzyszy hasło „Łączy nas pamięć”, które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami.  
      Symbolem upamiętniającym powstanie  jest żółty żonkil. Dlatego też uczniowie otrzymali szablon kwiatka z instrukcją jego wykonania. Chętne osoby poproszono o wykonanie żółtego żonkila i przesłanie swojego zdjęcia z kwiatkiem. Cieszy fakt, że zdjęcia zaczęły napływać tuż po ogłoszeniu akcji.
      Głęboko wierzymy, że pamięć o przeszłości jest jedną z nadrzędnych wartości, które nas jednoczą.

Irena Zakrzewska
Zofia Polaszek