Dzisiaj minęła 80. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zrywu zbrojnego Żydów podczas II wojny światowej. Z tej okazji Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, już po raz kolejny, zorganizowało społeczno – edukacyjną akcję „Żonkile”.
Symbolem obchodów rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim stał się żonkil – żółty kwiat, którego płatki układają się w kształt sześcioramiennej gwiazdy. Żonkile związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w kolejne rocznice powstania w getcie warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również co roku 19 kwietnia przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Z upływem lat wraz z nim zjawiało się coraz więcej osób z kwiatami, a żonkile stały się dla nas, współczesnych, symbolem pamięci, szacunku i nadziei.
Pamiętamy i my! – kolejny raz przyłączając się do akcji.
Od rana uczennice należący do koła bibliotecznego odwiedziły wszystkie klasy, przypominając o wydarzeniach historycznych sprzed 80 lat, przybliżając ideę akcji „Żonkile” i wręczając nauczycielom symbolicznego kwiatka.
Chętnym uczniom przypięto papierowe żonkile, wykonane przez uczestników zajęć koła bibliotecznego, jako wyraz pamięci. Ponadto w bibliotece zorganizowano wystawę książek poświęconych tematyce powstania. Za pośrednictwem dziennika elektronicznego przekazano wychowawcom materiały dydaktyczne i linki do filmów, które mogą wykorzystać na lekcjach wychowawczych.   
Udział w akcji miał na celu przybliżenie wydarzeń z 1943 roku, uwrażliwienie młodych ludzi na tolerancję oraz solidarność z innymi, a także krzewienie wartości patriotycznych.

Irena Zakrzewska, Zofia Polaszek