8 listopada 2021r. w auli Szkoły Podstawowej w Osięcinach gościł artysta ze Lwowa , muzyk Filharmonii Lwowskiej i wykładowca tamtejszej Wyższej Szkoły Muzycznej – Oleg Dowgal. Wirtuoz koncertuje solo lub z orkiestrą. W wolnym czasie komponuje muzykę, której inspiracją są ludowe utwory z rejonu Karpat.
Artystę powitała p. Iwona Sikorska – dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej, która była inicjatorem tego koncertu. Wirtuozowi towarzyszył p. Roman Pankiewicz – pisarz i podróżnik, który niejednokrotnie gościł w murach naszej szkoły, promując własne książki. Rolę konferansjera spełnił wyśmienicie. Nie tylko przekazał publiczności rzetelne informacje na temat artysty, muzyki i historii powstania granych utworów, ale również opatrzył wstępy komentarzami, które zaciekawiły młodych odbiorców.
Podczas koncertu, na który zostali zaproszeni uczniowie klas siódmych, usłyszeliśmy interpretacje znanych utworów patriotycznych oraz przebojów muzyki rozrywkowej. Uczestnicy mogli podziwiać umiejętność gry p. Dowgala na mało znanym instrumencie – fletni Pana. Muzyka zachwyciła publiczność, która żywo reagowała na znane utwory. Artysta zaprezentował również inne instrumenty muzyczne: flet, okarynę, drumlę i wykonał na nich skoczny utwór. Dopełnieniem koncertu był konkurs “Jaka to melodia?”, poprowadzony przez p. Romana Pankiewicza, gdzie ochotniczki po kilku nutkach zagranych na fletni Pana, odgadywały tytuły utworów. Nagroda w postaci płyty z muzyką p. Olega Dowgala trafiła w ręce Julii Dębowej – uczennicy klasy 7c.
Obydwaj Panowie zostali ciepło przyjęci przez publiczność, a różnorodny repertuar zadowolił najbardziej wymagających słuchaczy.
Dziękujemy pracownikom Gminnej Biblioteki Publicznej za możliwość uczestniczenia w tej niezwykłej muzycznej uczcie.

Irena Zakrzewska
Zofia Polaszek