8 września uczniowie kl. II a z wychowawczynią odwiedzili Gminną Bibliotekę Publiczną w Osięcinach. Zwiedzili czytelnię i wypożyczalnię dla dorosłych, dowiedzieli się jakie są zadania biblioteki publicznej oraz jakie panują w niej zasady. Z dużym zainteresowaniem oglądali bogato ilustrowane książki dla najmłodszych.
Następnie p. Sławomira Piernik zaprezentowała dzieciom baśń H. Ch. Andersena pt. “Brzydkie kaczątko” w postaci teatrzyku kamishibai. Jest to wywodząca się z Japonii technika opowiadania historii z wykorzystaniem ilustrowanych papierowych plansz, które umieszczone są w drewnianym parawanie. Było to z pewnością niecodzienne spotkanie z książką. Technika i walory takiego przedstawienia baśni pomogły osiągnąć magiczny efekt koncentracji, dlatego dzieci z uwagą słuchały czytanego tekstu i oglądały zmieniające się ilustracje. Czytanie metodą kamishibai zapewnia niesamowite wrażenia, rozwija wyobraźnię, uczy kreatywnego myślenia.                                        
Wycieczka utwierdziła uczniów w przekonaniu, że biblioteka to miejsce, w którym nie można się nudzić, a ciekawe formy książki oraz bogata oferta księgozbioru zachęci ich do ponownego odwiedzania tego miejsca.

Katarzyna Simińska