24 maja rozpoczęliśmy w naszej szkole Jubileuszowy XX Ogólnopolski Tydzień Głośnego Czytania Dzieciom. W akcję aktywnie, jak co roku, włączyła się biblioteka szkolna  – panie bibliotekarki: Z. Polaszek, I. Zakrzewska oraz logopeda szkolny – A. Siarkowska, nauczycielka naucz. wczesnoszkolnego – A. Musiał. Przyświecało nam tegoroczne hasło „Lubimy czytać polskich autorów”. Celem akcji jest zachęcanie do regularnego głośnego czytania dzieciom, rozwijanie zainteresowań czytelniczych od najmłodszych lat oraz promowanie wartościowej literatury, w tym roku polskiej literatury.

Podczas tygodnia czytania, które rozpoczęliśmy w grupach przedszkolnych od 24-28 maja, potem kontynuowałyśmy w klasach 1-3 od 7-11 czerwca, przypomnieliśmy dzieciom-rodzicom-nauczycielom, że głośne czytanie dziecku jest najprostszym sposobem wychowania mądrego, kulturalnego i szczęśliwego człowieka; dla dziecka głośne czytanie jest znakomitym i ciekawym sposobem spędzania wolnego czasu z bliskimi. Przedszkolaki miały możliwość wysłuchania pięknych, wartościowych wierszy i bajek o zwierzętach. Uczniowie z klas 1-3 poznawały ciekawe przygody polskiego podróżnika z książki Łukasza Wierzbickiego „Afryka Kazika”. Zorganizowałyśmy w grupach, klasach codzienne półgodzinne spotkania z książką; głośnemu czytaniu towarzyszyły pogadanki, zgadywanki dotyczące bohaterów literackich i ulubionych książek.

Coroczna akcja ma przypominać, że obecność książki w życiu dziecka jest niezbędna, a nawyk czytania i miłości do książki dzieci powinny wykształcić już w dzieciństwie. Jednym z największych darów dla dziecka jest poświęcony mu przez bliskich czas, można wykorzystać go na wspólne czytanie książek. Zgodnie z przesłaniem kampanii Cała Polska Czyta Dzieciom – „Czytaj dziecku codziennie – 20 minut dziennie!”

Organizatorzy:

Biblioteka szkolna – Z. Polaszek, I. Zakrzewska

Logopeda – A. Siarkowska

Nauczyciel – A. Musiał

wczesnoszkolnego