11 listopada br. obchodziliśmy 103. rocznicę odzyskania niepodległości. Z tej okazji uczniowie naszej szkoły przygotowali montaż słowno – muzyczny pt. “Gdy wolności nadszedł czas…”. Przedstawienie obejrzała młodzież szkolna, natomiast 11 listopada występ został zaprezentowany dla społeczności lokalnej w Gminnym Ośrodku Kultury w Osięcinach.
Przedstawienie ukazywało piękną i trudną historię naszego kraju. W ciągu 45 minut mieliśmy możliwość przypomnienia sobie istotnych wydarzeń historycznych, które w ostateczności doprowadziły Polaków do szczęśliwej jesieni 1918 roku. Nastrojowa recytacja wprowadzała w atmosferę zadumy i spokoju, a prezentowane pieśni skłaniały do refleksji nad losem naszego kraju oraz najważniejszymi wartościami w życiu Polaków.
Punktem kulminacyjnym był przepiękny patriotyczny taniec z biało-czerwonymi szarfami. Gra świateł, muzyka, kostiumy, biało-czerwona dekoracja, a przede wszystkim bardzo ciekawa, wzruszająca i nowoczesna prezentacja multimedialna niewątpliwie uatrakcyjniły występ i dostarczyły wyjątkowych przeżyć i wzruszeń.
Pieśń pt. “Modlitwa o pokój” była finałem widowiska słowno – muzycznego przygotowanego przez p. Annę Jezierską, p. Ewę Staniszewską, p. Małgorzatę Hejman, p. Tomasza Cybulskiego, p. Tomasza Zielińskiego i p. Małgorzatę Skonieczną.
Brawa i owacje na stojąco to reakcja widzów na przedstawienie, śpiew i taniec uczniów, którzy z wielkim zaangażowaniem i profesjonalizmem wcielili się w odgrywane role.
Organizatorzy występu dziękują za współpracę dyrektorowi GOK w Osięcinach – p. Piotrowi Zielińskiemu oraz p. Krzysztofowi Ulczyckiemu – akustykowi.
Montaż słowno – muzyczny pt. “Gdy wolności nadszedł czas…” był ciekawą i oryginalną lekcją historii. W ten sposób uczciliśmy kolejną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
Uszanujmy tę niepodległość, tak z trudem wywalczoną przed laty.

Ewa Staniszewska