Dnia 17 marca 2022r. dzieci przedszkolne z grup: “Liski” i “Sówki” wzięły udział w realizacji kolejnego modułu ogólnopolskiego projektu edukacyjnego “Mały Miś w świecie wielkiej literatury”, którego tytuł brzmi – “Czytamy razem z Małym Misiem”. Realizacja tego modułu ma na celu rozwijanie czytelnictwa poprzez:
– codzienne czytanie dzieciom w towarzystwie Małego Misia – maskotki wybranej przez grupę;
– zachęcanie rodziców do czytania dzieciom;
– prowadzenie dzienniczka przeczytanych, ulubionych książek;
– stworzenie kącika czytelniczego z propozycjami książkowymi;
– wykonanie zakładek do książek według projektu Karoliny Ząbczyk.

Rozpoczynając projekt dzieci wraz z opiekunami wybrały grupowe maskotki – misie, którym nadano imiona: Kruszynka i Bruno. Misie “zamieszkały” w kącikach czytelniczych i są obecne na wszystkich zajęciach, jako przewodnicy po świecie literatury.
Na czwartkowe zajęcia do biblioteki poprowadziły przedszkolaki ślady misia. A tam czekała na nich moc atrakcji i niespodzianek. Pierwsza zagadka ukryta była w tajemniczych pudełkach. Skojarzenie zawartości z tematem zajęć nie było dla dzieci żadnym problemem, gdyż każdy wie, że misie najbardziej lubią miodek! Zabawa ruchowa “Misie i miód” pozwoliła na chwilę rozrywki przed wysłuchaniem opowiadania pt. “Kto przytuli Misia Tulisia?”. Tytułowy Miś poszukiwał chętnych do przytulenia. Po wielu próbach przekonał się jednak, że najlepiej wtulić się w największe i najcieplejsze ramiona mamy. Przedszkolaczki obiecały, że gdy tylko wrócą do domu, to mocno przytulą się do swoich najbliższych.
Następnie każde dziecko pomalowało własną zakładkę do książki. Wiele emocji wzbudziła zabawa w “koło fortuny”. Pytania nie sprawiły uczestnikom żadnego problemu i wszyscy zostali nagrodzeni słodkimi upominkami. Na zakończenie każdy przedszkolak mocno wyściskał “mega misia” i zadowolony wrócił do przedszkola. Każde takie wydarzenie jest świętem w placówce, pełnym literatury i oczywiście Małego Misia.


Ewa Martwicka
Zofia Polaszek
Irena Zakrzewska