Czerwiec to idealny czas wspólnych wyjazdów klasowych. W tym właśnie miesiącu uczniowie klasy III b i III c wyruszyli na wspólną wycieczkę. Ważnym punktem programu było zwiedzanie pierwszej stolicy Polski – Gniezna.

Uczniowie zwiedzali Bazylikę prymasowską Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Imponująca budowla, która wznosi się na Wzgórzu Lecha jest trzecim z kolei kościołem na tym miejscu. Pierwszą świątynię wzniósł w tym miejscu Mieszko I, była to niewielka kamienna rotunda z dwoma aneksami. Współczesna świątynia jest trójnawową bazyliką z ambitem (obejściem) i wieńcem czternastu kaplic. W wolnostojącej dzwonnicy wisi między innymi słynny dzwon Święty Wojciech. Inny dzwon, Błogosławiony Bogumił, stoi obok wejścia do prawej nawy, na pamiątkę pożaru z 1945 r. kiedy to instrument spadł z wieży.

Najciekawszym zabytkiem wnętrza prezbiterium jest konfesja i relikwiarz św. Wojciecha. Zabytkowy baldachim został wykonany w XVII wieku, na wzór konfesji św. Piotra z Watykanu. Uczniowie podziwiali również słynne Drzwi Gnieźnieńskie. Powstały w XII wieku. Pięknie zdobienia wyobrażają 18 scen z życia świętego Wojciecha. Trzecioklasiści zwrócili uwagę na kaplice boczne, a zwłaszcza kaplicę Potockiego i Kaplicę Łubieńskich, gdzie pochowano kilku prymasów Polski.
Po pysznym obiedzie wycieczkowicze zwiedzali Muzeum Archeologiczne w Biskupinie.
Wraz z opiekunami uczestnicy wycieczki mogli poznać dzieje przodków oraz dowiedzieć się jak funkcjonowali oni w czasach najdawniejszych. Uczestnicy wycieczki dowiedzieli się jakie były ówczesne sposoby zdobienia ceramiki. Nie zabrakło ciekawych pytań i zaskakujących odpowiedzi. Była to dla dzieci cenna lekcja historii, ale również zabawa.
Po zwiedzaniu była chwila czasu na zakup pamiątek oraz pyszne lody. Bogaci w wiedzę i nowe doświadczenia oraz wspaniałe pamiątki wszyscy wrócili szczęśliwi z tej niesamowitej podróży w czasie.

Anna Musiał
Agnieszka Trzeciak