Każdego roku w październiku obchodzimy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Tradycja ta została zapoczątkowana przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego w 1999 roku. Wtedy to – 18 października – po raz pierwszy miało miejsce to wydarzenie. Do roku 2007 uroczystość ograniczała się do jednego dnia, był to corocznie czwarty poniedziałek października. Od 2008 roku całomiesięczne obchody zastąpiły poprzednie jednodniowe święto. Również nasza biblioteka systematycznie  przyłącza się do świętowania, które jest doskonałą okazją do pokazania potencjału biblioteki, jej dorobku, pozycji w oczach uczniów, a także do zorganizowania różnego rodzaju aktywności.
W tym roku zaprosiłyśmy naszych uczniów do udziału w następujących  działaniach:
Całoroczna akcja „Wzorowy czytelnik miesiąca”.
XX Konkurs Pięknego Czytania dla uczniów klas II-III.
Jesienne drzewo – akcja czytelnicza.
Czytelnicze koło fortuny.
Konkurs plastyczny dla chętnych i kreatywnych – “Książka w moje bibliotece”.
Literacki pokój zagadek (poniedziałek)- “Biblioteka – tu kwitnie wyobraźnia”.
Spotkanie autorskie dla uczniów klas 0-3 z pisarzem p. Romanem Pankiewiczem.
Wystawka prac czytelników ,,Największy dar…książka”.
Tablica informacyjna “Październik Miesiącem Bibliotek Szkolnych.”
26.09-3.10.2023. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania -“Dobre maniery czyli savoir-vivre dla dzieci” dla przedszkolaków i uczniów klas 1-3
„Z kulturą mi do twarzy” – Dzień Głośnego czytania w klasach czwartych.
Galimatias z tytułami – mini konkurs czytelniczy dla uczniów klas 4-8.
Noc Bibliotek – „Absurd nie czytać”.
Konkurs plastyczny na najpiękniejszą mandalę (klasy 4-8).
Wystawa książek dawno nieczytanych.
„Baśniowe bingo” – konkurs dla klas czwartych.

Hasło tegorocznego MMBS pozwoliło na pokazanie ważnej funkcji biblioteki szkolnej jako miejsca, które nie tylko wspiera edukację, ale też dzięki swojej bogatej ofercie i wyjątkowej atmosferze pozwala na rozwój indywidualnych zainteresowań uczniów, sprzyja wyciszeniu i integracji rówieśniczej oraz zacieśnianiu więzi z książką. Kto lubi spędzać czas z książką, ten dobrze wie, jak ważną rolę podczas czytania odgrywa wyobraźnia, regularnie czytając pobudzamy  ją i rozwijamy.

Zofia Polaszek
Irena Zakrzewska