Czy chcemy być szczęśliwi… Z pewnością tak! Ona też chciała … Balladyna zapomniała tylko o jednym, że w życiu nie ma drogi na skróty.

Historię tytułowej bohaterki dramatu Juliusza Słowackiego pt. “Balladyna” mieli okazję obejrzeć uczniowie klas 8a, b, c i 7a w Teatrze Impresaryjnym we Włocławku. Wyjazd zorganizowała p. Ewa Staniszewska – nauczycielka języka polskiego we współpracy z p. M. Hejman, p. A. Rozpędowskim, p. I. Kisielewską, p. I. Zakrzewską i p. A. Matkowską.
Młodzi widzowie, oglądając przedstawienie mieli okazję przekonać się, że nie da się uciec od odpowiedzialności. Tragiczne losy bohaterki można potraktować jako przestrogę. Spektakl był ciekawą wersją szkolnej lektury. Zawierał różnorodne elementy wyrazu sztuki teatralnej. Było wesoło za sprawą prostego i bezpośredniego Graba, magicznie za sprawą królowej Goplany, patriotycznie za sprawą dobrego i walecznego Kirkora, a także mądrze dzięki Pustelnikowi.
“Balladyna” to utwór złożony, który nigdy nie straci na aktualności, w którym każdy znajdzie coś o sobie, bo przecież o to w teatrze chodzi, aby przejrzeć się w tym krzywym zwierciadle.
Uczniowie mieli okazję utrwalić wiedzę na temat lektury szkolnej oraz przekonać się, że “Balladyna” to dzieło wspaniałe i ponadczasowe, bo przecież “Słowacki wielkim poetą był”.

Ewa Staniszewska