Z okazji przypadającego w listopadzie Światowego Dnia Jeża w dniach 3 i 4 listopada odbyły się w naszej szkole warsztaty przyrodnicze dla uczniów klas I–III. Zajęcia poprowadziła pani Dorota Sajbor z Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia.
Podczas spotkania dzieci dowiedziały się, że jeże to niezwykle pożyteczne stworzenia, które od kilku lat znajdują się pod ochroną. Niestety coraz częściej tracą swoje naturalne środowisko. Te sympatyczne zwierzęta są sojusznikami człowieka w walce ze ślimakami i uciążliwymi owadami, jednak bez odpowiedniej troski mogą wkrótce zniknąć z naszego otoczenia.
Zbliżająca się zima to dla jeży trudny czas — muszą one znaleźć bezpieczne miejsce do hibernacji. Dlatego tak ważne jest, aby już od najmłodszych lat uwrażliwiać dzieci na potrzeby dzikich zwierząt. Czasem wystarczy niewiele — np. pozostawienie sterty liści lub gałązek w ogrodzie — aby pomóc jeżom przetrwać zimę.
Uczniowie poznali wiele ciekawych informacji na temat budowy ciała, trybu życia, sposobu odżywiania oraz innych interesujących faktów o tych uroczych, kolczastych mieszkańcach naszych ogrodów.
Spotkanie z panią Dorotą Sajbor okazało się inspirującym doświadczeniem, które zachęciło dzieci do troski o przyrodę i jej najmniejszych mieszkańców. Dzięki warsztatom uczniowie zrozumieli, że nawet drobne działania człowieka mogą mieć ogromne znaczenie dla ochrony przyrody.