16 kwietnia 2025 r. obchodziliśmy w naszej szkole 82. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie (19.04.1943 r.). Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje corocznie akcję społeczno – edukacyjną pod hasłem „Akcja Żonkile”. Kolejny raz biblioteka szkolna wspólnie z p. Małgorzatą Hejman postanowiła przyłączyć się do tej wyjątkowej akcji, poprzez przygotowanie wystawki książek oraz tablicy informacyjnej na korytarzu szkolnym z treściami związanymi z powstaniem w getcie warszawskim.
      Ogólnopolskiej akcji od początku towarzyszy hasło „#Łączy nas pamięć!”, które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności i potrzebę dialogu ponad podziałami.  
      W 82. Rocznicę kwietniowego zrywu program towarzyszący “Akcji Żonkile” poświęcony jest odwadze i jej różnym obliczom – tej codziennej o utrzymanie się przy życiu, jak i tej podejmowanej w walce, nawet wobec braku perspektyw na ocalenie.
„Odwaga to przede wszystkim wierność sobie, wierność własnym przekonaniom. Bywają takie czasy, kiedy wierność sobie wymaga najwyższych, wręcz niewiarygodnych poświęceń. Tak właśnie było tutaj, w Warszawie, 19 kwietnia 1943 roku, kiedy wybuchło powstanie w getcie warszawskim” – mówi Robert Makłowicz, ambasador tegorocznej „Akcji Żonkile” .
      Symbolem upamiętniającym powstanie jest żółty żonkil. Jego pomysłodawcą był ostatni przywódca powstania  – Marek Edelman, który składał żółte kwiaty pod pomnikiem Bohaterów Getta. Corocznie kontynuujemy tę tradycję i przypinamy nauczycielom oraz chętnym uczniom papierowe lub żywe żonkile na znak, że łączy nas pamięć o walczących i tysiącach cywilów ukrywających się w ruinach getta.
      Głęboko wierzymy, że pamięć o przeszłości jest jedną z nadrzędnych wartości, które nas jednoczą.

Irena Zakrzewska
Małgorzata Hejman
Zofia Polaszek