W dniach 27-29 września w naszej szkole obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto to zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Celem akcji jest promowanie głośnego czytania dzieciom, nabywanie przyjemności z czytania i słuchania, a także poczucia przynależności do społeczności czytelniczej. Od dawna wiadomo, że czytanie na głos ma dla dzieci ogromne znaczenie. Wpływa ono min. na rozwój dziecka, wzbogaca słownictwo, pomaga w budowaniu więzi pomiędzy dorosłymi i dziećmi, rozbudza wyobraźnię, ćwiczy pamięć, poprawia koncentrację, rozwija poczucie humoru, wspomaga pamięć.
W ramach akcji, panie bibliotekarki, zorganizowały głośne czytanie dla przedszkolaków i uczniów z klas I-IV, na które zaprosiły wyjątkowych gości: p. Iwonę Sikorską – dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej, p. Sławomirę Piernik – bibliotekarkę z biblioteki publicznej, p. Andrzeja Rosińskiego – wicedyrektora szkoły oraz p. Anetę Ratajczyk – polonistkę.
Młodsi uczniowie wysłuchali książek pt.: „Jak to ze lnem było”, „Kubuś Puchatek” , „Mały lew” oraz „Opowieści Kujawiaczka”. Czwartoklasiści wspólnie z dorosłymi czytali “Akademię pana Kleksa”, a na koniec spotkania otrzymali magiczne piegi z zaczarowanego kuferka pana Ambrożego oraz słodkości. Głośne czytanie jest wspaniałą okazją do budowania więzi i wspólnego spędzenia czasu w sposób ciekawy i przyjemny. Warto więc obchodzić to święto każdego dnia, a jeśli każdy poświęci na nie choćby 30 minut, będzie to duży sukces.

Dzień Głośnego Czytania był również okazją do zaprezentowania nowości czytelniczych zakupionych do biblioteki.

Zakrzewska Irena, Polaszek Zofia