Biblioteka Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Osięcinach po raz pierwszy wzięła udział w ogólnopolskiej Nocy Bibliotek. Spotkanie odbyło się w piątkowe popołudnie 8 października w godzinach 17:00 – 22:00. Tegoroczna akcja odbywała się pod hasłem “Czytanie wzmacnia”. W gościnnych progach biblioteki pojawiło się 26 uczennic należących do kół bibliotecznych. Czekało na nie wiele niespodzianek. Tuż po przybyciu zaczęły się zabawy integracyjne, które miały pomóc w nawiązaniu relacji. Po autoprezentacji uczennice bawiły się w gry słowne oraz zręcznościowe., np. : “bitwa na łyżki”, “noś książkę jak koronę”. Zdrowa rywalizacja wywołała uśmiech i zadowolenie. Następnie odbyła się “rozgrzewka z książką”. Ćwiczenia gimnastyczne z wykorzystaniem ulubionych książek wypadły całkiem nieźle i wzmocniły ciała zgromadzonych. Strawą dla ducha było wspólne czytanie książki, przesłanej przez organizatora – pt. “Operacja: Zachód słońca”. Zainspirowane lekturą uczennice uzupełniały karty pracy, dzieliły się wrażeniami z usłyszanej opowieści, rysowały prace.
Kolejnym punktem spotkania była wspólnie przygotowana kolacja, na którą zaserwowano “wzmacniające przysmaki”: zdrowe kanapki, szaszłyki owocowe i sałatkę. Wszystko wyglądało apetycznie, wyśmienicie smakowało i błyskawicznie zniknęło z talerzy. Wzmocnione przysmakami uczennice, udały się na nocne podchody w poszukiwaniu przygody. Zaopatrzone w latarki wyruszyły na teren szkoły, by sprawdzić, jakie tajemnice skrywają szkolne korytarze i zakamarki. W mrocznej szkole czekało na dziewczynki kolejne zadanie, które polegało na odnalezieniu 18 figurek sówek. Odważne poszukiwaczki w szybkim tempie odnalazły wszystkie sowy. Zadanie wzbudziło wiele emocji i krzyków. Ale tego wieczoru nawet w bibliotece mogło być głośno.
Na zakończenie zaproponowano zebranym zabawę pod hasłem “Jaką postacią literacką jestem?”. Na czole wybranej uczennicy przyklejano kartkę z imieniem bohatera utworów dla dzieci i młodzieży, a jej zadaniem było odgadnięcie, za pomocą umiejętnie zadawanych pytań, o jaką postać chodzi. Zabawa wzbudziła tyle emocji, że trudno było zakończyć imprezę i się pożegnać.
Ostatnim punktem spotkania miał być seans filmowy, niestety zabrakło czasu… Ale to nic straconego, bo film pt. “Operacja: Człowiek w czerni” obejrzymy na zajęciach kół bibliotecznych.
Najważniejsze, że radosne uśmiechy uczennic zakończyły sobotnie wydarzenie. Mamy nadzieję, że “Noc Bibliotek” na długo zapadnie w pamięci uczestniczek, a biblioteka kojarzyć się będzie z miłą atmosferą i dobrą zabawą.

Zapraszamy do biblioteki!

Irena Zakrzewska
Zofia Polaszek